2016 Top Subject Scholarship Award winners

08 Feb 2017

SubjectNameSchool
Accounting Taine Forster Wellington College
Agricultural and Horticultural Science Yan Zhang Kristin School
Art History Tara Parsons Auckland Girls’ Grammar School
Biology Theresa Boyd Mount Albert Grammar School
Calculus Hwan Yoo Westlake Boys’ High School
Chemistry Christopher Mayo Hamilton Boys’ High School
Chinese Wanli Cheng Mount Albert Grammar School
Classical Studies Oliver Sutcliffe Wellington College
Dance Molly Rose Snowden Western Springs College
Design Jess-Veronica McDougall St Cuthbert’s College
Design and Visual Communication Nicola Chang Diocesan School for Girls
Drama Dryw McArthur James Hargest College
Earth and Space Science Moana Lengkeek Trident High School
Economics Nithya Narayanan Lynfield College
English Carlos Aguilera Cortes Auckland Grammar School
French Jacob Lerner Auckland Grammar School
Geography Maxwell Hardy King's College
German Lasse Gehl Napier Boys' High School
History Joanna Li  Diocesan School for Girls
Japanese Kevin Shen Macleans College
Latin Alexander Sharples Wellington College
Media Studies Louis Daysh Lindisfarne College
Music Francesca Tian Hui Qu St Cuthbert's College
Painting Amy Jones St Hilda's Collegiate School
Photography Meg Jolly Wakatipu High School
Physical Education Beli Harvey-Broad Paraparaumu College
Physics Yibin Zhang Macleans College
Printmaking Chelsea Twiss Pukekohe High School
Samoan Foa Samuelu Auckland Girls' Grammar School
Sculpture Nikita Adye Burnside High School
Spanish Carlos Aguilera Cortes Auckland Grammar School
Statistics Andrew Chen St Kentigern College
Te Reo Maori Te Ao Marama Ngarotata Te Kura Kaupapa Maori o Ngati Kahungunu ki Heretaunga
Te Reo Rangatira Maimoa Te Warahi Te WhiutahiToataua-Wallace Nga Taiatea Wharekura
Technology William Satterthwaite King's High School

See also:
Premier Award winners
Outstanding Scholar Award winners

 
Skip to main page content Accessibility page with list of access keys Home Page Site Map Contact Us newzealand.govt.nz